Kurs Prawa Jazdy - zapisz się już teraz :

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy – od 17 czerwca 2024 roku wszyscy kierowcy przewozu osób w Polsce będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana wynika z nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oraz innych ustaw, wprowadzonych przez resort cyfryzacji. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2023 roku, zaczynają obowiązywać po 12 miesiącach od ich ogłoszenia, co oznacza, że kierowcy muszą już dostosować się do nowych wymogów.

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy – dlaczego?

Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych pasażerów oraz uniemożliwienie świadczenia usług przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań niezbędnych do wykonywania zarobkowych przewozów osób samochodami osobowymi i taksówkami. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, zmiana przepisów spowodowała znaczący wzrost liczby wniosków o wymianę prawa jazdy w największych miastach Polski. 

Jakie egzaminy muszą zdać kierowcy z zagranicy?

Kierowcy z zagranicy, którzy chcą pracować w Polsce, będą musieli zdać egzamin teoretyczny, aby uzyskać polskie prawo jazdy. Zasady te różnią się w zależności od kraju pochodzenia kierowcy oraz od tego, czy dany kraj podpisał Konwencję Genewską lub Konwencję Wiedeńską. 

Dobrą informacją dla niektórych obcokrajowców jest to, że większość będzie musiała zdać jedynie egzamin teoretyczny. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B można zdawać w języku polskim, angielskim, niemieckim lub ukraińskim, co powinno ułatwić proces dla obcokrajowców.

Nowe przepisy a bezpieczeństwo pasażerów

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym jest odpowiedzią na falę przestępstw, do których dochodziło w tzw. taksówkach na aplikację, w tym gwałty itp. Zmienione przepisy zobowiązują przedsiębiorców pośredniczących w przewozach do weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy. Weryfikacja ta obejmuje osobiste stawiennictwo, sprawdzenie tożsamości kierowcy, posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą weryfikować dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem oraz autentyczność polskich dokumentów.

Kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów

Nowe przepisy zaostrzają również kary za naruszenie obowiązków przewidzianych w ustawie. Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach oraz osoby wykonujące przewóz mogą zostać ukarani grzywnami nawet do 1 miliona złotych. Przykładowe naruszenia, które będą karane, to prowadzenie pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji (500 tysięcy złotych) oraz nieokazanie lub nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna (12 tysięcy złotych).

Czy zagraniczni kierowcy mogą wymienić swoje prawo jazdy na polskie?

Nie wszyscy kierowcy posiadający zagraniczne prawo jazdy mogą je swobodnie zamienić na polskie. Taka możliwość istnieje przede wszystkim dla kierowców z krajów Unii Europejskiej oraz państw, które mają zawarte z Polską umowy międzynarodowe.

Zmiany w przepisach dotyczących płatnych przewozów osób, które weszły w życie w 2024 roku, nakładają na zagranicznych kierowców dwa kluczowe wymagania. Osoba ubiegająca się o polskie prawo jazdy musi:

  • mieszkać w Polsce nieprzerwanie przez co najmniej 185 dni, 
  • posiadać prawo jazdy zgodne ze wzorcem określonym w Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej.

Chcesz zrobić polskie prawo jazdy? Zapraszamy na kurs do szkoły nauki jazdy Uniwersytet Jazdy. Sprawdź wolne terminy i zapisz się już dziś! 

Podsumowanie

Wprowadzenie obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy dla kierowców przewozu osób ma na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa i jakości usług w sektorze przewozowym. Nowe przepisy mają chronić pasażerów oraz zapewnić, że kierowcy wykonujący przewozy spełniają wszystkie niezbędne wymogi prawne i bezpieczeństwa. Kierowcy z zagranicy powinni jak najszybciej przystąpić do egzaminu teoretycznego, aby dostosować się do nowych regulacji i móc legalnie świadczyć usługi przewozowe w Polsce.

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *