Kurs Prawa Jazdy - zapisz się już teraz :

Eco driving na egzaminie na prawo jazdy i w codziennej jeździe

eco driving

Zmiany klimatyczne bardzo mocno wpływają na nasze życie w tym również na kierowców. Nie tylko sprawia to, że auta mają coraz mniejsze silniki, ale również mocno oddziałują na samą technikę jazdy. Aby nauczyć przyszłych kierowców ekologicznej jazdy samochodem, do egzaminu praktycznego na prawo jazdy wprowadzono tzw. eco driving. Jak wygląda ta technika jazdy? Od kiedy obowiązuje i co grozi za brak eko jazdy na egzaminie? O tym przeczytasz w poniższym artykule. 

Czym jest eco driving?

Eco driving, znany również jako ekonomiczna jazda samochodem, to technika, która pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin. Jej celem jest jak najkrótsze pokonanie wybranej trasy przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia paliwa. Taka jazda wpływa na mniejsze wydatki na paliwo, wydłużenie żywotności elementów eksploatacyjnych samochodu i mniejsze zatrucie środowiska. 

Od kiedy obowiązuje eko-jazda?

W Polsce eco driving na egzaminie na prawo jazdy obowiązuje od 2015 roku. Został on wprowadzony zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej 2012/36/WE. Według tej zasady egzaminator ocenia nie tylko znajomość przepisów i umiejętność prowadzenia samochodu, ale również stosowanie zasad eco-jazdy. 

Czy można oblać kursanta za brak stosowania zasady eco drivingu?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, każdy kursant zobowiązany jest do stosowania zasady eco drivingu podczas egzaminu na prawo jazdy. Oznacza to, że oczywiście egzaminator może oblać kursanta za brak stosowania tych zasad. Egzaminator będzie sprawdzał, czy kursant:

  • potrafi hamować silnikiem i w odpowiednim momencie następuje zmiana biegów,
  • potrafi przewidywać i ocenić sytuację na drodze,
  • potrafi efektywnie wykorzystywać warunki drogowe,
  • potrafi płynnie jeździć,
  • umie operować pedałem gazu.

Jak stosować eco driving na egzaminie na prawo jazdy?

W kontekście zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii B oraz B+E kandydat na kierowcę powinien zmieniać bieg na wyższy, gdy prędkość obrotowa silnika znajdzie się między 1800 a 2600 obr/minutę. Dodatkowo hamowanie silnikiem oznacza redukcję prędkości poprzez zwolnienie pedału gazu bez używania hamulca. Kiedy obroty silnika obniżą się do około 1500 na minutę, należy wcisnąć pedał sprzęgła, zmniejszyć bieg, a następnie zwolnić sprzęgło i kontynuować redukcję prędkości na niższym biegu. 

Eco driving w codziennej jeździe

Stosowanie zasad eco-drivingu nie tylko pomaga zmniejszyć koszty wydatków na paliwo, ale umożliwia również skuteczną ochronę środowiska. Jeśli chcesz wprowadzić oszczędność do swojej codziennej jazdy, przedstawiamy Ci kilka wskazówek, jak stosować eco driving w praktyce:

  • Nie używaj pedału gazu przy uruchamianiu silnika.
  • Jazdę prowadź na jak najwyższym biegu, zachowując stałą prędkość.
  • Unikaj jazdy „na luzie”.
  • Wyłącz silnik, jeśli przerwa w jeździe przekracza 30 sekund.
  • Ogranicz użycie klimatyzacji, unikając nadmiernego ogrzewania lub ochładzania pojazdu.
  • Nie przeciążaj samochodu niepotrzebnym bagażem.
  • Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach.
  • Dbaj o dobry stan techniczny swojego samochodu. 
  • Na krótkie dystanse wybieraj alternatywne środki transportu, takie jak rower czy spacer.

Energooszczędna jazda samochodem – podsumowanie

Planujesz zdać prawo jazdy i szukasz miejsca, które doskonale przygotuje Cię do egzaminu? Sprawdź ofertę naszej szkoły jazdy. Pracujący u nas instruktorzy nauczą Cię teorii oraz praktyki również w kwestii eco-drivingu, który przyda Ci się na egzaminie i w codziennej jeździe. Skontaktuj się z nami i zacznij naukę jazdy już dziś. 

Eco driving na egzaminie na prawo jazdy i w codziennej jeździe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *