Kurs Prawa Jazdy - zapisz się już teraz :

Kategoria B, do czego uprawnia? Czym można jeździć na tej kategorii?

kategoria b

Posiadanie prawa jazdy kategorii B nie tylko umożliwia posiadaczowi kierowanie samochodem osobowym. Jest to znacznie szersze uprawnienie, które pozwala na prowadzenie różnorodnych typów pojazdów. Warto znać pełny zakres możliwości, jaki oferuje ta kategoria, aby w pełni wykorzystać możliwości swojego prawa jazdy. Do czego więc uprawnia prawo jazdy kategorii B?

Do czego uprawnia kategoria B prawa jazdy?

Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdami, które nie przekraczają 3,5 tony masy całkowitej i mogą przewozić maksymalnie 9 osób, włącznie z kierowcą. Oznacza to, że możesz swobodnie jeździć samochodami osobowymi oraz większością lekkich samochodów dostawczych, które są często wykorzystywane w małych i średnich przedsiębiorstwach. Oprócz tego  kategoria B daje również uprawnienia do kierowania pojazdami niższych kategorii, w tym: kategorii AM i B1.

Czym można jeździć na kat. B? – wykaz pojazdów

Poniżej przedstawiamy dokładny wykaz pojazdów, którymi można jeździć z prawej jazdy kategorii B.

Samochody osobowe

Podstawowym pojazdem, którym możesz kierować w ramach prawa jazdy kategorii B, są samochody osobowe o masie całkowitej do 3,5t. Są to pojazdy przeznaczone głównie do przewozu osób, których liczba wraz z kierowcą nie przekracza 9.

Samochód z przyczepą

Prawo jazdy kategorii B uprawnia także do jeżdżenia samochodem z przyczepą lekką. Jeżeli przyczepa ma masę do 750 kg, możesz ciągnąć ją dowolnym samochodem osobowym spełniającym warunki kategorii B. W przypadku cięższych przyczep masa całkowita zestawu (samochód plus przyczepa) nie może przekraczać 4,25 tony.

Samochody dostawcze do 3,5 t

Oprócz tego kategoria B daje możliwość kierowania lekkimi samochodami dostawczymi, które są idealne do transportu towarów w ramach działalności gospodarczej, o ile ich masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Ciągniki rolnicze

Będąc posiadaczem prawa jazdy kat. B, możesz również kierować ciągnikami rolniczymi oraz ciągnikami z lekką przyczepą, co jest bardzo przydatne w pracy w rolnictwie. By móc prowadzić zestawem ciągnika rolniczego z ciężką przyczepą, trzeba mieć już prawo jazdy kat. B+E, albo prawo jazdy na ciągnik, czyli kategorii T.

Motorowery, motocykle i quady

Kategoria B uprawnia do kierowania motocyklami i skuterami o pojemności silnika do 125 cm³. Może on rozwijać moc do 11 kW (około 15 KM), a jego współczynnik mocy do masy całkowitej pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg.  Oprócz tego na tej kategorii można też jeździć quadami i lekkimi czterokołowcami – o prędkości maksymalnej do 45 km/h i masie do 350 kg.

Pojazdy wolnobieżne

Możesz także kierować pojazdami wolnobieżnymi, takimi jak kombajny czy walce, które ze względu na swoją konstrukcję nie przekraczają prędkości 25 km/h.

Czym jest dopuszczalna masa całkowita?

W tekście kilka razy pojawiło się już określenie „masa całkowita pojazdu”. Żeby rozwiać wasze wątpliwości, przypominamy, że jest to maksymalna masa pojazdu lub zespołu pojazdów (np. samochód z przyczepą), która może poruszać się po drogach. Jest to istotny parametr, szczególnie przy ocenie, które pojazdy można prowadzić, posiadając daną kategorię prawa jazdy. 

Kierowanie pojazdem do 4,25 tony na kategorię B 

Na przełomie roku 2021 dokonano zmian w ustawie dotyczącej elektromobilności. Zgodnie z nowelizacją, osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mają możliwość prowadzenia pojazdu samochodowego napędzanego alternatywnymi źródłami energii, którego maksymalna dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, ale może osiągnąć do 4250 kg, jeśli dodatkowa masa wynika z zastosowania paliw alternatywnych. Takie informacje muszą być zapisane w dowodzie rejestracyjnym. Kierowcy muszą również posiadać prawo jazdy minimum przez 2 lata.

Nowe przepisy nie obejmują pojazdów napędzanych tradycyjnymi paliwami takimi jak benzyna czy olej napędowy. Do alternatywnych źródeł energii zaliczają się między innymi wodór, biopaliwa ciekłe, paliwa syntetyczne i parafinowane, sprężony oraz skroplony gaz ziemny, również ten uzyskiwany z biometanu, a także gaz płynny. Pojazd elektryczny również klasyfikuje się jako napędzany paliwem alternatywnym.

Co do zasilania w gaz płynny (LPG), pojazd musi posiadać fabryczną instalację gazową, co powinno być potwierdzone w świadectwie homologacyjnym.

Czy warto mieć prawo jazdy kategorii B?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B otwiera wiele możliwości, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Umożliwia niezależność w przemieszczaniu się, a także zwiększa mobilność i dostępność do różnych form transportu. Jeśli więc jeszcze się wahasz czy warto je robić, naszym zdaniem powinieneś zrobić to jak najszybciej. 

Gdzie zrobić prawo jazdy na kategorię?

Prawo jazdy kategorii B można zdobyć w licznych ośrodkach szkolenia kierowców. Ważne jest, aby wybrać szkołę z dobrą opinią i doświadczonymi instruktorami, co znacząco zwiększy szanse na pomyślne zdanie egzaminu państwowego. Jeśli chcesz zdać egzamin na prawo jazdy szybko i za pierwszym razem skorzystaj z oferty naszej szkoły nauki jazdy. W Uniwersytecie Jazdy stawiamy na jakość! Wejdź na – terminy kursów – i sprawdź kiedy odbędzie się najbliższy kurs prawa jazdy.

Podsumowanie

Kategoria B prawa jazdy to podstawowa kategoria, które umożliwia poruszanie się większością popularnych pojazdów, które znajdziesz na drodze. Warto rozważyć jej zrobienie, szczególnie że przyda Ci się zarówno w życiu codziennym jak i podniesie Twoje kwalifikacje zawodowe. 
Już dziś zapisz się na naukę jazdy w Uniwersytecie Jazdy!

Kategoria B, do czego uprawnia? Czym można jeździć na tej kategorii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *