Ile trwa zrobienie prawa jazdy? – jak szybko można zrobić kurs

Wyrobienie prawa jazdy wymaga zaangażowania, cierpliwości i wielkiej chęci do nauki. Kandydat na kierowcę musi nabyć potrzebne umiejętności kierowania oraz wiedzę teoretyczną, która pozwoli mu zachować bezpieczeństwo podczas jazdy. W jakim czasie można otrzymać prawo jazdy od momentu pójścia na kurs? Ile godzin trzeba poświęcić, aby zapisać się na egzamin państwowy?

Czy zrobienie prawa jazdy przed 18 rokiem życia jest możliwe?

Mimo że oficjalne prawo jazdy można uzyskać dopiero po osiągnięciu pełnoletności, istnieje możliwość rozpoczęcia kursu już ok. trzy miesiące (dokładnie 90 dni) przed osiemnastymi urodzinami. Jednak zasada ta obejmuje wyłącznie kursy na prawo jazdy kat B i A2. Dodatkowo przepisy stanowią, że egzamin praktyczny nie może zostać przeprowadzony wcześniej niż 30 dni przed osiemnastymi urodzinami kursanta. Oznacza to, że jeśli uczestnik szkolenia zakończy kurs w ciągu dwóch miesięcy i pozostanie mu jeden miesiąc do urodzin to może przystąpić do egzaminu państwowego. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w przypadku zdania egzaminu za pierwszym razem, nie uprawnia to kursanta do odbioru dokumentu przed dniem osiemnastych urodzin.

Prawo jazdy kategorii B – ile czasu trzeba poświęcić na kurs teoretyczny?

Część teoretyczna kursu na prawo jazdy w każdej szkole jazdy nie może być mniejsza niż 30 godzin po 45 min. Obejmuje to 26 godzin zajęć teoretycznych i 4 godziny ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jednak czas, w jakim przebiega kurs, może być dość mocno zróżnicowany. Wszystko zależy od tempa przyswajania materiałów przez kandydatów na kierowców oraz od organizacji zajęć przez szkołę jazdy. Pomimo tego, w każdym przypadku najważniejsze jest spełnienie wymagań dotyczących liczby zajęć.

Ile godzin trwa kurs na prawo jazdy? – jazdy z instruktorem

Zajęcia praktyczne kursu prawa jazdy w 2023 roku odbywają się zarówno na placu manewrowym, jak i na drodze, gdzie kursant zdobywa niezbędne umiejętności i doświadczenie związane z kierowaniem pojazdem. Tutaj również minimalna liczba godzin zajęć praktycznych nie może być niższa niż 30 godzin jazd. Kurs jest stworzony tak, aby zapewnić profesjonalne przygotowanie do bezpiecznej jazdy. 30 godzin praktyki obejmuje różnorodne ćwiczenia, takie jak nauka płynnego ruszania, manewry na placu, a także poruszanie się po ulicach miasta. W przypadku kursu praktycznego istnieje możliwość dokupienia dodatkowych jazd w ramach kursu doszkalającego, aby lepiej przygotować się do egzaminu państwowego. Warto również pamiętać, że ilość „wyjeżdżonych” godzin powinna być dostosowana do umiejętności kursanta.

Przyspieszony kurs prawa jazdy

Przyspieszony kurs na prawo jazdy staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla kursantów, którym zależy na szybkim uzyskaniu dokumentu. Wybierając tę opcję, trzeba przygotować się na intensywniejsze zajęcia teoretyczne, odbywające się po kilka godzin dziennie lub w weekendy. Taki kurs nadal obejmuje 30 godzin, jednak wymaga od kursanta pełnej dyspozycyjności i zaangażowania. Taka sama sytuacja dotyczy nauki jazdy. Kursanci nadal muszą wyjeździć min. 30 godzin, jednak mogą zdecydować się na odbywanie zajęć praktycznych codziennie ( do 8h szkolenia praktycznego – po 2 godziny dziennie, a po 8h szkolenia praktycznego – po 3 godziny dziennie).

Czas trwania kursu na prawo jazdy – kiedy można przystąpić do egzaminu?

Do państwowego egzaminu na prawo jazdy można przystąpić wyłącznie po ukończeniu zarówno teoretycznej, jak i praktycznej części kursu. Aby uzyskać uprawnienia do przystąpienia do egzaminu państwowego, konieczne jest zdanie z wynikiem pozytywnym wewnętrznych egzaminów przeprowadzanych w ramach szkoły jazdy. Zasada ta jest ściśle uregulowana obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi egzaminów na prawo jazdy.

Ile czeka się na egzamin teoretyczny i praktyczny –  jaki jest czas oczekiwania w WORD?

Po ukończeniu kursu oraz zdaniu egzaminów wewnętrznych w szkole jazdy można w końcu przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego. Terminy na ten egzamin są zazwyczaj dostępne w krótkim czasie od zapisu, często nawet tego samego dnia, chociaż z reguły wymaga to oczekiwania od 24 do 48 godzin. Po pomyślnym zdaniu 25-minutowej teorii można zapisać się na egzamin praktyczny. Czas oczekiwania na termin zależy od lokalizacji oraz obłożenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, dlatego ośrodki z mniejszych miast pozwalają szybciej przystąpić do egzaminu.

Ile trwa zrobienie prawa jazdy – podsumowanie

Szukasz szkoły jazdy, w której szybko przejdziesz przez kurs na prawo jazdy i uzyskasz całą potrzebną wiedzę oraz umiejętności? Zapisz się na kurs w naszym Uniwersytecie Jazdy. W ramach szkolenia oferujemy specjalistyczne przygotowanie, pod okiem doświadczonych instruktorów, i przyjemną atmosferę podczas jazd. Jesteśmy pewni, że po naszym kursie, egzamin państwowy stanie się formalnością.

Ile trwa zrobienie prawa jazdy? – jak szybko można zrobić kurs