Kurs Prawa Jazdy - zapisz się już teraz :

Redukcja punktów karnych 2023 – Nowe zmiany w punktach karnych dla kierowców

redukcja punktów karnych 2023

Każdego dnia miliony kierowców i pieszych uczestniczą w ruchu drogowym. W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się wiele ważnych zmian, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu, zmniejszyć liczbę wypadków oraz naruszeń przepisów. Jedną ze zmian są również nowe przepisy dotyczące redukcji punktów karnych. Jakie zmiany weszły od 17 września 2023 roku? Co się zmieni? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Redukcja punktów karnych od 17 września 2023 r. – cennik

Jak już wspominaliśmy, od 17 września 2023 roku weszły w życie nowe regulacje drogowe odnoszące się zarówno do kierowców, jak i pieszych. Nowe przepisy ruchu drogowego są istotną częścią systematycznych zmian wprowadzanych w ramach nowelizacji prawa, szczególnie w zakresie ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Oprócz tego nowe rozporządzenie wprowadza również nowy model redukcji punktów karnych. Według nowych zasad powróciły kursy umożliwiające kasowanie punktów karnych, które składają się zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. Tego typu kursów pozwala zmniejszyć ilość punktów karnych o 6 pkt. raz na pół roku. Poza tym zebrane punkty będą się zerować po roku od opłacenia mandatu. 

Poniżej przedstawiamy również cennik kursów redukujących punkty w różnych miastach:

  • Lublin – 950 zł
  • Warszawa – 1000 zł
  • Rzeszów – 1000 zł
  • Kraków – 1000 zł
  • Kielce – 1000 zł
  • Tarnów – 900 zł

Kurs redukujący punkty karne – jak będzie wyglądał?

Nowe kursy redukujące punkty karne będą teraz składać się z czterech wykładów, co oznacza wydłużenie czasu trwania kursu z 6 godzin do 8 godzin wykładów. Każdy z nich będzie trwał 2h, a ich tematyka będzie obejmowała zasady i przepisy ruchu drogowego, przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce, prawne i społeczne skutki wypadków drogowych, oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Aby zredukować 6 punktów karnych, uczestnicy kursów zostaną poddani również praktycznemu zadaniu, które będzie polegało na wykonaniu awaryjnego hamowania przy prędkości jazdy 30 i 50 km/h. Ma to na celu weryfikację umiejętności kierowców w sytuacjach awaryjnych.

Kto może zapisać się na kurs, by zredukować punkty karne?

Zgodnie z przepisami prawa ruchu drogowego kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku, mają możliwość uczestnictwa w kursach reedukacyjnych pozwalających na redukcję do 6 punktów karnych na koncie kierowcy. Warto jednak wiedzieć, że zmniejszenie punktów karnych jest możliwe maksymalnie raz na pół roku. Sam proces redukcji polega na odejmowaniu najstarszych punktów karnych, zaczynając od tych wpisanych do systemu (czyli opłaconych) jako pierwszych. Oprócz tego kandydat na taki kurs nie może przekroczyć limitu 24 punktów karnych za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. 

Redukcja punktów karnych 2023 – jak zapisać się na kurs redukujący?

Istnieją dwa sposoby rejestracji na kurs usuwania punktów karnych – przez stronę internetową Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) oraz telefonicznie za pośrednictwem infolinii WORD. Co należy zrobić krok po kroku?

  • Wypełnić zgłoszenie na kurs – w zgłoszeniu zawarte są niezbędne dane osobowe i informacje umożliwiające zidentyfikowanie uczestnika.
  • Opłacić kurs – opłaty i szczegóły płatności można znaleźć na stronie internetowej WORD.
  • Stawić się na kurs – kierowca musi stawić się w określonym przez WORD terminie i miejscu.
  • Potwierdzić tożsamość – uczestnik kursu powinien legitymować się ważnym dowodem tożsamości, który uprawnia go do wejścia na salę i uczestnictwo w kursie redukcji punktów karnych.

Po zdanym szkoleniu każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie potwierdzające jego udział oraz pozytywny wynik. 

Jak wygląda sytuacja kierowców, którzy otrzymali mandat przed 17 września?

Zasady dotyczące redukcji punktów karnych z konta kierowcy mogą wydawać się nieco zawiłe. Mimo że ogólna zasada brzmi, że punkty karne kasują się po roku, to istnieją jednak pewne wyjątki. Zgodnie z regulacjami, osoby, które otrzymały mandat przed 17 września, będą musiały poczekać aż 2 lata, aby móc zredukować 6 punktów karnych ze swojego konta. Dodatkowo zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi redukcji punktów karnych, nie liczy się data otrzymania mandatu, ale data jego zapłacenia.

Zmiany w punktach karnych – podsumowanie

17 września 2023 roku wprowadzono istotne zmiany w przepisach ruchu drogowego, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Zaostrzenie kar za recydywę oraz zwiększenie maksymalnej liczby punktów karnych za jednorazowe wykroczenia podkreślają konieczność bardziej odpowiedzialnego zachowania na drodze przez kierowców. W kontekście wzrostu liczby wypadków drogowych i naruszeń przepisów ruchu, wprowadzone zmiany są bardzo ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg w Polsce.

Redukcja punktów karnych 2023 – Nowe zmiany w punktach karnych dla kierowców