Kurs Prawa Jazdy - zapisz się już teraz :

Jakie dokumenty do prawa jazdy – co należy złożyć, by podejść do egzaminu?

Jakie dokumenty do prawa jazdy – co należy złożyć, by podejść do egzaminu?

jakie dokumenty do prawa jazdy

Prawo jazdy to dokument, który może otworzyć przed Tobą drzwi do niezależności i mobilności. Uprawnia on do legalnego kierowania pojazdami na drogach, a jego zdobycie wymaga przejścia przez proces egzaminacyjny. Jakie dokumenty do prawa jazdy należy przygotować? Gdzie składa się takie dokumenty? Jakie Ośrodki Szkolenia Kierowców w Lublinie wziąć pod uwagę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Kto może uzyskać prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy powinno poprzedzać złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę. Jednak nie każdy może ubiegać się o taki dokument. Prawo jazdy kategorii B mogą uzyskać osoby spełniające pewne warunki. Aby to zrobić, muszą:

  • Być pełnoletnie – osoba musi mieć co najmniej 18 lat, aby uzyskać prawo jazdy na samochód osobowy (prawo jazdy kategorii B). Jednak możliwość rozpoczęcia kursu na prawo jazdy ma osoba, która ukończyła wiek 17 lat i 9 miesięcy. 
  • Przejść odpowiednie badanie lekarskie – przyszli kierowcy muszą przejść badania oraz uzyskać orzeczenie lekarskie. Lekarz potwierdza brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. 
  • Ukończyć kurs prawa jazdy – aby zdobyć prawo jazdy, osoba chętna musi zapisać się do szkoły jazdy, ukończyć wymagany kurs teoretyczny i praktyczny oraz zdać egzaminy wewnętrzne teoretyczny i praktyczny. Następnie musi przystąpić i uzyskać wynik pozytywny z egzaminu teoretycznego i praktycznego w WORDzie.

Jakie dokumenty do prawa jazdy? – jak uzyskać prawo jazdy

Każdy kandydat na prawo jazdy w Lublinie musi dostarczyć niezbędne dokumenty. Są to przede wszystkim:

  • Wniosek o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę – pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku o wydanie PKK. Zawiera on podstawowe informacje osobowe, takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania i inne istotne dane. Wniosek ten można często pobrać online lub odebrać osobiście w lokalnym Wydziale Komunikacji.
  • Orzeczenie lekarskie – w celu uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę konieczne jest dostarczenie orzeczenia lekarskiego. Określa ono zdolność kandydata do prowadzenia pojazdów
  • Aktualne zdjęcie – będzie potrzebne jedno aktualne zdjęcie, które zostanie umieszczone na Twoim prawie jazdy. Zdjęcie do prawa jazdy musi spełniać konkretne wymagania dotyczące rozmiaru i tła.
  • Dokument tożsamości i adres zameldowania – konieczne jest dostarczenie aktualnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, takiego jak dowód osobisty czy paszport.
  • Pisemna zgoda udzielona przez rodziców lub opiekuna prawnego – jeśli jesteś niepełnoletni, będziesz musiał dostarczyć zgodę rodziców lub opiekuna prawnego.

Jak wypełnić wniosek? – prawo jazdy krok po kroku

Aby móc podejść do kursu i egzaminu na prawo jazdy kat. B najpierw trzeba złożyć stosowny wniosek o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę. Jest to prosty formularz, którego wypełnienie nie jest trudne. Przechodząc przez każdy punkt, dokładnie sprawdzaj, czego dotyczy i jakie dane powinny się w nim znaleźć. Zaczniesz od danych urzędu wydającego Profil Kandydata na Kierowcę, następnie będziesz musiał uzupełnić swoje dane takie jak PESEL, imię i nazwisko czy adres zamieszkania. W kolejnym kroku wybierz, jaki rodzaj kategorii prawa jazdy Cię interesuje. W swoim przypadku omijasz takie punkty jak B, D i E. Na koniec wybierz, w jaki sposób chcesz otrzymać swoje prawo jazdy. Po złożeniu wniosku zostanie stworzony Twój Profil Kandydata na Kierowcę o indywidualnym numerze.

Czym jest PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) i czy jest niezbędny do uzyskania prawa jazdy?

PKK to skrót od „Profil Kandydata na Kierowcę”. Jest to elektroniczny profil, który kandydat na kierowcę uzyskuje w Wydziale Komunikacji (według adresu zameldowania), aby móc przystąpić do kursu na prawo jazdy oraz zarejestrować się na egzaminy teoretyczne i praktyczne w WORDzie. W Profilu Kandydata na Kierowcę przechowywane są informacje o kandydacie, takie jak dane osobowe, kategorie prawa jazdy, terminy egzaminów oraz wyniki.

Kiedy odebrać gotowe prawo jazdy, czyli co należy zrobić po zdanym egzaminie praktycznym?

Po zdanym egzaminie państwowym egzaminator WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) uzupełnia wynik egzaminu w PKK. Następnie dane z PKK są przekazywane elektronicznie do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) i jednocześnie do starosty. W CEK tworzone jest Twoje tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które jest ważne przez 30 dni. Z tego elektronicznego dokumentu możesz zacząć korzystać w aplikacji mObywatel gdzie należy pobrać tymczasowe prawo jazdy. Po 30 dniach tymczasowe elektroniczne prawo jazdy wygasa i dlatego po egzaminie państwowy będziesz również musiał uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy w formie „plastikowego dokumentu”. W tym celu będziesz musiał odwiedzić Wydział Komunikacji, w którym uzyskałeś/aś PKK.
Po dokonaniu opłaty zostanie uruchomiony proces produkcji Twojego fizycznego prawa jazdy. Zazwyczaj trwa to około 14 dni roboczych. Po tym czasie będziesz mógł odebrać swój dokument w urzędzie, w którym dokonałeś płatności. Podczas odbierania dokumentu upewnij się, że masz ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość.Posiadanie prawa jazdy może otworzyć przed Tobą wiele dróg. Jeśli chcesz złożyć wniosek o prawo jazdy, skontaktuj się z naszą szkołą nauki jazdy Uniwersytet Jazdy, gdzie dopilnujemy, abyś dopełnił wszelkich formalności. Sprawnie przeprowadzimy Cię przez kurs prawa jazdy, gdzie nauczysz się samodzielnie i bezpiecznie prowadzić auto oraz zdasz egzaminy państwowe. W naszej szkole jazdy zawsze będziesz mógł liczyć na elastyczność terminów, profesjonalnych instruktorów i pełne wsparcie podczas nauki.

Jakie dokumenty do prawa jazdy – co należy złożyć, by podejść do egzaminu?