W ciągu roku pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, co w znacznym stopniu wpływa również na warunki drogowe. Chyba jedną z najmniej lubianych pór roku do jeżdżenia samochodem a tym bardziej zdawania prawa jazdy jest zima. Czy jednak faktycznie ten okres nie sprzyja kursantom? W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym charakteryzuje się kurs i praktyczny egzamin na prawo jazdy w zimie oraz jak odpowiednio się do niego przygotować.
Czy warto podjąć naukę jazdy zimą?
Kurs prawa jazdy w zimie na pierwszy rzut oka może wydawać się czymś niezbyt komfortowym. Za oknem jest ciemno, pada śnieg lub marznący deszcz i przede wszystkim jest zimno, przez co nikomu nie chce wychodzić się z domu. Wielu młodych ludzi odkłada więc naukę i woli zdawać prawo jazdy latem. Czy jednak aby na pewno jest to dobry wybór? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że w okresie zimowym mniej osób decyduje się na naukę, przez co łatwiej umówić na jazdy w dogodnym terminie oraz szybciej można skończyć cały kurs. Drugim ważnym aspektem jest również wpływ warunków atmosferycznych na końcowe umiejętności przyszłego kierowcy. W trudnych warunkach instruktor może praktycznie nauczyć kursanta m.in. jak radzić sobie na śliskiej nawierzchni, gdy samochód traci przyczepność. Dobrym podsumowaniem tego zagadnienia powinien być fakt, że według statystyk WORD-ów zdawalność egzaminów odbywanych zimą jest również wyższa niż w inne pory roku.
Czy egzamin na prawo jazdy w zimie jest łatwiejszy?
Opanowanie jazdy samochodem podczas zimy ma dodatkową zaletę. Mianowicie, zdawanie egzaminu na prawo jazdy w warunkach zimowych także może okazać się, nieoczekiwanie, prostsze. Często w takich warunkach na ulicach jest mniej innych uczestników ruchu, co zmniejsza prawdopodobieństwo różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze. Również rzadziej również spotyka się, pieszych, rowerzystów czy motocyklistów, co eliminuje potrzebę ich omijania czy nagłego hamowania. Dodatkowo trudne warunki atmosferyczne naturalnie zmuszają do prowadzenia samochodu z mniejszą prędkością, minimalizując ryzyko przekroczenia dozwolonej prędkości.
Na łatwiejszy egzamin na prawo jazdy w ziemie wpływać mogą również kwestie parkowania. Z powodu zalegającego śniegu, wystarczy umiejętnie zaparkować między dwoma pojazdami, bez potrzeby perfekcyjnego wjechania w wyznaczone linie, które mogą być niewidoczne pod śniegiem.
Trudne aspekty egzaminu w zimie – śnieg, ograniczone pole widzenia
Oczywiście nie zapominajmy, że złe warunki pogodowe to przede wszystkim jednak wiele trudności dla nowego kierowcy. Na szczęście można się do nich odpowiednio przygotować, aby nie stanowiły wyzwania podczas jazdy egzaminacyjnej. Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się w szczególności:
- mniejszą widocznością – podczas zimy jednym z największych problemów jest utrudniona widoczność. Wpływają na nią opady, wysychająca sól drogowa oraz woda na szybach i lusterkach. W tym przypadku należy pamiętać, aby przed każdą jazdą dobrze oczyścić te miejsca oraz sprawdzić, czy w zbiorniku znajduje się zimowy płyn do spryskiwaczy, który na pewno będzie potrzebny.
- zalegającym śniegiem – kłopotem może być również zalegający na jezdni i na parkingach śnieg, który powoduje ślizganie się opon oraz manewry w trakcie parkowanie.
- koleinami na drodze – rozjeżdżony śnieg powoduje również powstawanie kolein, które ograniczają ilość jezdni, po której można się bezpiecznie poruszać.
- często niewidocznymi znakami poziomymi – zalegający na drodze śnieg może przykrywać również znaki poziome. Jeśli ich nie widać skup swoją uwagę na znakach pionowych.
Na jakie inne utrudnienia zwrócić uwagę podczas zimowego zdawania egzaminu?
Oprócz wymienionych wyżej zimowych utrudnień w ruchu drogowym kierowca podczas egzaminu powinien zwrócić również uwagę na to, że może ochlapać pieszych idących chodnikiem, co spowoduje, że egzaminator zakończy egzamin. Ciągle zmieniająca się pogoda może również powodować mgłę, gołoledź czy błoto pośniegowe. Wszystkie wymienione tutaj kwestie z pewnością będą wyzwaniem, ale podczas jazd z instruktorem zdobędziesz odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pomogą Ci się z nimi uporać i zdać egzamin.
Prawo jazdy w zimie – podsumowanie
Jeśli chcesz zdać egzamin na prawo jazdy w zimie, warto zdecydować się na rozpoczęcie nauki jazdy o tej samej porze roku. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, szybciej i łatwiej zdasz egzamin, a Twoje umiejętności jazdy będą na znacznie wyższym poziomie. Jeśli więc szukasz dobrego ośrodka szkolenia kierowców, który w odpowiedni sposób przygotuje Cię do egzaminu w zimie, przyjdź do Uniwersytetu Jazdy! Poznaj naszą doświadczoną kadrę instruktorów i stań się dobrym kierowcą, któremu niestraszne polskie drogi, również zimą.
Artykuł stanowi przykład, że edukacja może i powinna być przyjemna. Cieszę się, że mogłem poddać się tej intelektualnej podróży, która jednocześnie była rozrywką dla umysłu.
Thanks , I have recently been looking for info approximately this topic
for a while and yours is the greatest I’ve discovered till now.
However, what concerning the conclusion? Are you certain in regards
to the source?
Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just
too great. I actually like what you’ve acquired
here, really like what you are saying and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.